Error: [$http:badreq] Http request configuration url must be a string. Received: undefined http://errors.angularjs.org/1.5.3/$http/badreq?p0=undefined $http@https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:27161:126 https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:27406:23 https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/app.min.js:1743:30 processQueue@https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:31818:30 https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:31834:39 $eval@https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:33086:28 $digest@https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:32902:36 $apply@https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:33194:31 done@https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:27515:53 completeRequest@https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:27713:15 requestLoaded@https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:27654:24 undefined https://mevlana.istanbulc.edu.tr/js/vendor-8dc9cb5f3c.min.js:29485 Anlaşmalarımız

Anlaşmalarımız

ANLAŞMALAR İÇİN GENEL AÇIKLAMALAR

1-Bilindiği üzere başvurularınızın değerlendirmeye alınabilmesi için dil puanı şartı 50puandır yani dil puanı için 50, alt sınırdır.. 50’nin altında dil puanına sahip olan adayların duyurusunu yapacağımız dil sınavına girmeleri ve 50nin üzerinde puan almaları gerekmektedir.

2-Bazı kurumlar, kendilerine Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenim görmeye hak kazanan adaylardan -kendi mevzuatları uyarınca- TOEFL (en az 70) puan şartı aramaktadır.( Fas Üniversiteleri bu puanı isteyen Kurumlardandır)

Bu kurumlara başvuran adaylar, başvuru şartını dil puanı ibraz ederek yerine getirdikten sonra, değişime hak kazanmaları halinde, ilgili kurumlara ibraz etmek üzere istenen sınavlara daha sonra girip gerekli puanı alabilirler.

Örnek: Aday İngilizce dili için 60 puanla programa başvurabilir, bu puan başvuru şartını gerçekleştirmektedir. Daha sonra tüm adayların Mevlana puanları hesaplanır ve adaylar kontenjanlar doğrultusunda puan sıralaması ile tercihlerine yerleştirilirler. 60 dil puanı ile öğrenci ilgili(!) kuruma yerleşirse, o kurumdan kabul belgesi alabilmek için TOEFL 70 puanı karşı kuruma ibraz etmek zorunda kalmaktadır. Aday, programa başvurusunu, başvuru için gerekli olan dil puanını ibraz ederek yaptıktan sonra değişime hak kazanması halinde bu kurumlara ibraz etmek üzere belirtilen sınava da girebilir. İstenen puanı karşı kuruma ibraz edememesi halinde, öğrenci kabul belgesi alamamaktadır ve değişimi gerçekleştirememektedir. Bu durumda tercih değişikliği yapılamaz ve öğrenci başvurduğu akademik yıl için programdan faydalanamaz.

3-Bazı kurumların anlaşma detaylarında başvuru için gerekli dil puanı türünde iki farklı dil görülmektedir. Aday her iki dil için ayrı ayrı dil sınavına başvurabileceği gibi, bir dil puanı türünü başvurusunda ibraz edip, diğer dil puanı için ilgili dilin sınavına da başvuru yapabilir.

4-İki ayrı dil türünden biri Türkçe olarak belirtilmişse, adayların herhangi bir dil belgesi ibraz etmelerine gerek yoktur. Diğer dil şartı yabancı uyruklu öğrencilerimiz içindir, bu öğrenciler isterseler İngilizce dil belgesi ibraz edebilirler.

Örnek: Kurum için istenen dil puanı türleri Türkçe ve İngilizce ise, adaylar dil belgesi ibraz etmeden programa başvurabilirler. Yabancı uyruklu adaylar ise İngilizce dil belgesi ile başvurularını yapabilirler.

5-Brezilya’daki Santa Ursula Üniversitesi, Lisans kademesinin tamamı; Yüksek Lisans ve Doktora kademelerinin de ders alma dönemleri için dil şartı olarak Portekizce’yi esas almaktadır. Kurumda bütün dersler Portekizce okutulmaktadır. Bu nedenle ilgili kurumun bu kademelerine başvurmak isteyen adayların Portekizce sınav sonuç belgesini ibraz etmeleri gerekmektedir. Yüksek Lisans ve Doktora kademelerinde olup tez yazma aşamasında olan adaylar ise İngilizce dil puanı ibraz edebilirler. (Değişime hak kazanmaları halinde tez araştırmalarını ilgili kurumda İngilizce yapabilirler)

Kurumumuzda gerçekleştirilecek olan değişim programları yabancı dil sınavında Portekizce sınavı yapılmayacaktır.

6- Başvuru yaparken iki farklı kurum için tercih yapılabilir. Bunun sonucu olarak da adaylar, gerekli dil türlerinden İngilizce dışında kalanlardan birini seçip o sınava girebilirler.

Örnek: Aday dil şartı Korece-İngilizce ve Arapça-İngilizce olan kurumları tercihlerine yazarsa; yabancı dil sınavı başvuru formunda belirtmesi şartıyla; İngilizce sınavına girebilir, ayrıca Korece ve Arapça sınavlarından da birini seçip ona girebilir.

7-Adayın başvurduğu kurum için gerekli olan dil türlerinin hangisinin sınav sonucu yüksek olursa o puan adayın başvuru puanı olarak kabul edilir.

Örnek: Aday, İngilizce ve Arapça puan türleri geçerli olan bir kuruma başvurursa, iki sınava da girerse ve İngilizce’den 37 Arapça’dan 74 alırsa adayın Arapça puanı geçerli sayılır.

8- Fas ve Cezayir Üniversiteleri’nde resmi dil Arapça ve Fransızca’dır. Ders dönemi öğrencilerinin bu dillerden sınava girmeleri gerekmektedir. Tez araştırma dönemi için başvuran adaylar ise İngilizce’den sınava girebilirler.

(2019-2020 Akademik Yılı Başvurularına Esas Olan Anlaşmalarımızı, Açıklamalar kısmını okuduktan sonra incelemenizi TAVSİYE EDERİZ. Tercihlerinizi belirlerken Açıklamalar kısmındaki detayları göz önünde bulundurunuz.)
2019-2020 Akademik Yılı Başvurularına Esas Olan Anlaşmalarımız
BEDEN EĞİTİMİ - PHYSİCAL EDUCATION için TIKLAYINIZ.
BİLGİSAYAR BİLİMLERİ - COMPUTER SCIENCES  için TIKLAYINIZ.
BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ-COMPUTER ENGINEERING  için TIKLAYINIZ.
BİLİMSEL CEZAİ SORUŞTURMALAR - SCIENTIFIC CRIMINAL INVESTIGATION  için TIKLAYINIZ.
ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ-ELECTRIC-ELECTRONIC ENGINEERING  için TIKLAYINIZ.
HEMŞİRELİK - NURSİNG  için TIKLAYINIZ.
KİMYA MÜHENDİSLİĞİ - CHEMICAL ENGINEERING  için TIKLAYINIZ.
MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ - MECHANICAL ENGINEERING  için TIKLAYINIZ.
MALZEME MÜHENDİSLİĞİ - MATERIAL ENGINEERING  için TIKLAYINIZ.
ORMAN BİYOMALZEME MÜHENDİSLİĞİ - FOREST BIOMATERIAL ENGINEERING  için TIKLAYINIZ.
ORMAN ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ - FORESTRY INDUSTRIEL ENGINEERING  için TIKLAYINIZ.
ORMAN MÜHENDİSLİĞİ  için TIKLAYINIZ.
ORMAN YÖNETİMİ - FOREST MANAGEMENT  için TIKLAYINIZ.
ORMANCILIK - ORMAN MÜHENDİSLİĞİ - FORESTRY AND FOREST ENGINEERING  için TIKLAYINIZ.
PEYZAJ - PEYZAJ MİMARLIĞI - LANDSCAPE  için TIKLAYINIZ.
SİVİLKÜLTÜR VE ORMAN EKOLOJİSİ - FOREST ECOLOGY  için TIKLAYINIZ.